Zima nadeszła

Julian Fałat “Krajobraz zimowy z rzeką” źródło: http://wolnelektury.pl/media/pictures/images/pejzaz-i-miasto-falat-krajobraz-zimowy-z-rzeka_4.png

Wreszcie po tylu dniach zimnych, ale mokrych i mało urokliwych nadeszła zima. Puszek niczym wata pokrył, jeszcze cienką warstwą, ulice Wrocławia i moje wioskowe pola. Zaczęło się robić bardzo nastrojowo, jeszcze nie zaryzykuję stwierdzenia, że przedświątecznie, ale czuć już w powietrzu to specyficzne, radosne oczekiwanie. Znów nadchodzi czas jedyny w roku, a zima wreszcie otrzepała na nas swój mroźny płaszcz.

Lubię zimę, jest to moja ulubiona pora roku. Oczywiście bywają też brzydkie, ale to jedyny okres gdy świat na chwilę może ukryć swoją brzydotę. Przyprószyć szare ulice śniegowym pudrem, zakryć niedoskonałości szronowymi mozaikami niczym naturalnym korektorem. Świat robi się piękny,  tak jak kobieta ubrana w swoje ulubione ubrania. Świat czuje, że jest piękny, właśnie założył swoją najbielszą, najbardziej odświętną suknie.

Uwielbiam przeżywać zimę, kocham wzory utworzone na szybie, lekką warstwę śniegu na pniach drzew. Sople koronują dachy, wystarczy jeden ułamać, a masz wszystko, od laski maga po sztylet groźnego skrytobójcy. Jest zimno, ludzie opatulają się w swoje najcieplejsze rzeczy, szukają ciepła, pożądają go. Może właśnie to powoduje, że zima to idealny okres czasu dla miłości. Wiele romansów dzieje się w zimie, filmy… po prostu ta wspaniała sceneria nie może pozostać niezauważona.

Obrazy które kojarzą nam się dobrze, to często zimowe scenerie, kominek z palącym się ogniem, wiszące skarpety. Światło niesamowicie wygląda na tle zasp, a padający śnieg na tle światła mojego domu to już czysta poezja. Nie dlatego, że mój dom to cud architektury, ale z powodu ciepła jakie się w sercu rozlewa na myśl o najbliższych czekających przy ciepłym kominku, o ciepłej herbacie parującej w zmarzniętych dłoniach, lub czekoladzie pachnącej w mroźnym powietrzu. Kot nie wychodzi już na pole, ale obserwuje świat za szybą, łapiąc w wyobraźni płatki śniegu, ale spróbuj go wyrzucić na zewnątrz! Oburzony będzie wył pod drzwiami.

Zima to też wspaniałe sporty. Uwielbiam narty, co nie znaczy, że jeżdżę na nich często, lub umiem dobrze jeździć, ale ślizganie się po śniegu jest chyba najlepszą zabawą z dzieciństwa, z której nie wyrosłam. Zawsze marzyłam o jeździe na łyżwach, ten sport ma w sobie coś wyjątkowego, nawet jeśli nie jeździsz jak profesjonalistka.

Do czego prowadzi mój zachwyt nad zimą? Do listy. Te rzeczy pozwalają przeżyć zimę tak jak trzeba. Chłonąc wszystkie jej aspekty.

Co zrobić by przeżyć piękną zimę? 7 punktów według Bellatory.


  1. Zrób zapas ulubionej herbaty i czekolady, zaparzaj po powrocie do domu, siadaj z kubkiem w fotelu, z kotem na kolanach.

  2. Znajdź swój wyjątkowy zimowy sport, narty, łyżwy, sanki, a może coś mniej konwencjonalnego? Kulig? Zbieranie sopli lodu z przeszkodami?

  3. Gotuj rozgrzewające potrawy jednogarnkowe, leczo, bigos. Piecz piernik i nie wahaj się nim objadać.

  4. Obserwuj płatki śniegu. Przed chwilą stałam na polu i właśnie to robiłam. Samo przeżycie jest niesamowite, ale ja uwielbiam to robić z muzyką. Przesłuchałam utworów “ Winter has come” oraz “ The winds of winter” z ostatniego  albumu z serialu “Gra o tron”. Był niesamowity nastrój!

  5. Przygotuj się do świąt. Nie ma zimy bez Bożego Narodzenia, kwestię tego, czy ktoś wierzy pomijam, ale nawet moi znajomi ateiści kochają święta. Dom wystrojony, rozświetlony, wysprzątany i zapach wigilijnych potraw, a przede wszystkim radość w sercu.

  6. Chodź na długie mroźne spacery, koniecznie z ulubioną osobą. Chłoń zapach i nastrój zimowy.

  7. Czytaj! Najlepiej przy kominku wieczorną porą.


~Bellatora

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s